Kórokozója a Borrelia burgdorferi nevű baktérium. Emberben és kutyában is betegséget okoz. A tünetek gyakran jellegtelenek, - végtag- és vagy izomfájdalom, visszatérő enyhébb-súlyosabb lázas állapot, néha később keringési elégtelenség, idegrendszerei tünetek, vesekárosodás - mindenesetre, ha kutyánkban korábban kullancsot találtunk, és viselkedése nem olyan mint "szokott lenni", nem zárható ki a Lyme-kór jelenléte.
A lappangási idő nagyon hosszú is lehet, a tünetek a kullancscsípés után sokkal később is jelentkezhetnek, amikor már nem gondolunk rá.
A fertőzést vérvizsgálattal lehet kimutatni. Ha a teszt pozitív, antibiotikumos kezelés szükséges, ami több hétig is eltarthat. A kezelés vége után nagyjából 1 héttel egy újabb vérvizsgálat alapján bizonyosodunk meg arról, gyógyultnak tekinthető-e a kutya.
Szerencsére ma már rendelkezésre állnak vakcinák a Lyme-kór ellen kutyák részére is, így megelőzhető nem csak a betegség, de az igen költséges és hosszadalmas, néha nem is kellően hatékony kezelés.